Weboldalunk sütiket (cookie) használ működése folyamán a látogatottság mérése céljából. A sütik használatát bármikor letilthatja! Bővebb információkat erről Adatkezelési tájékoztatónkban olvashat.

Görög - keleti templom

Megjelent: 2013. április 19. péntek

Görög - keleti templom    

Horváth Ferenc u 2.           

Csoportoknak előzetes bejelentkezés alapján.           

Belépőjegy nincs.

www.karcagimuzeum.hu

Hazánkban a 17. században kezdtek görögök települni, akik a török hódoltság elől találtak itt menedéket. A magyarok illetve a monarchia letelepedési engedélyt adott nekik és örömmel fogadta kereskedelmi tevékenységüket, mivel összekötő kapcsot jelentettek kelet és nyugat között, Konstantinápoly és Bécs között. II. Rákóczi Ferenc fejedelem külön okmányban rendelkezik a felől, hogy szabad mozgásuk legyen, mivel a szabadságharcosok hadianyag és élelmiszer utánpótlásában is jelentős részük volt. Az alföldre különösen a Macedóniai, Kozáni és Sziatiszta városokból települtek ide görögök, és kereskedő kompániákat hoztak létre, melyek egymással jól szervezett kapcsolatban álltak.
Munkájuk mellett szívükön viselték nemzeti, kulturális és egyházi hagyományaikat, ezért mindenhol templomot építettek a városközpontokban, temetkezési helyről gondoskodtak, több helyen iskolát és istápoly házat is tartottak fenn. Az első templom, amit felszenteltek a szentesi Szent Miklós Templom volt, mintegy 250 évvel ezelőtt. Karcagon 1794-ben fejezték be a Szent György Templom építését, 1811-ben pedig elkészült az Ikonosztázion Nikolaosz görög ikonfestő keze munkájának nyomán. Melyről tanúskodik az Ikonosztázionon olvasható görög nyelvű felirat is. Levéltári dokumentumokból jól látszik, hogy a karcagi Görög Egyháztanács évszázadokon keresztül jó gazdája volt a templomnak, parókiának, temetőnek és az egyházi földeknek. Az orosz megszállást követően az egyházi életet minden eszközzel próbálták korlátozni az akkori hatalmi szervek. Így a templom néhány évtizedig nélkülözte a rendszeres egyházközségi életet. A rendszerváltozás után egyházunk rögtön kinyilvánította, hogy hagyományosan a görög, konstantinápolyi patriarcha fennhatósága alá tartozik lelki a dogmatikai értelemben. Az egyházi birtokok, tulajdonok pedig az alapító egyházközség tulajdonát képezik.
Templomunkban jelenleg rendszeresen vannak Istentiszteletek, melyeket Dimitriosz atya celebrál Michail bécsi görög metropolita kinevezése folytán.
Egyházunkat több néven is ismerik magyarul Görög-keleti, görögül Orthodox, szláv nyelveken pedig Pravoszláv. 2000 éves keresztény egyház, melyet Krisztus urunk alapított.

Horeftosz Konstantin


gorogkeleti2.jpggorogkeleti.jpg

 

FacebookSatartlapGoogle bookmarkTwitter

Ki van jelen

Oldalainkat 52 vendég és 0 tag böngészi

Számláló

768121
Ma
Tegnap
Ezen a héten
A múlt héten
Ebben a hónapban
Múlt hónapban
Összesen
265
389
1771
764529
9043
9159
768121

Your IP: 35.172.216.157
2020-03-29 07:36:11

 

 

 

 

Sunday the 29th. Design by QualityJoomlaTemplates. Déryné Kulturális, Turisztikai, Sport Központ és Könyvtár